Výkonnost ekonomiky má být v nejbližším období slabší. Vedle nedostatku součástek, který se jeví být akutnější, než se čekalo na podzim, hraje roli i nepříznivější pandemická situace na Slovensku. Vyplývá to z materiálu Ekonomický a měnový vývoj – zima 2021, který na tiskové konferenci v úterý představili zástupci Národní banky Slovenska (NBS).
Zároveň nadále platí, že výkon slovenské ekonomiky v nejbližším období by mohl být ještě o něco slabší, přičemž růst cen ještě o něco vyšší. Nízká očkovanost obyvatelstva a nízká míra dodržování nařízených pravidel mají dopady nejen na zdraví a životy lidí, ale také na výkonnost ekonomiky. Jedná se hlavně o odvětví služeb.
„Dobrá zpráva je, že trh práce je stabilní navzdory různým překážkám. Dokonce vidět v některých segmentech, že je nedostatek lidí. Z pohledu zaměstnanosti zatím nevnímáme vážnější rizika. Zpomalení je spíše v oblasti exportu,“ uvedl viceguvernér NBS Ludvík Ódor.
Inflace má vrcholit na úrovni kolem sedmi procent začátkem příštího roku a postupně se vracet na úrovně blíže ke dvěma procentům ke konci 2023. Za tímto vývojem stojí především vnější vlivy.
Nová varianta koronaviru představuje významné riziko z pohledu globálního i domácího vývoje. S vývojem cen energií, vlivem změn inflačních očekávání a mzdových vyjednávání na cenový vývoj, jakož is růstem produkčního potenciálu ekonomiky, je spojena nejistota. Ta by mohla vést spíše k rychlejšímu růstu cen na celém horizontu predikce.
Platí však, že zhoršení ekonomického vývoje by mělo být pouze dočasné. Ekonomika by vlivem příznivého vývoje u obchodních partnerů slovenských výrobců měla najet na dráhu, kterou analytici očekávali ještě před pandemií nového koronaviru. Inflace bude eventuelně zpomalovat na běžné úrovně. Klíčem k návratu na předpandemickou růstovou trajektorii výkonnosti ekonomiky je kromě zlepšení zdravotní situace a normalizace dodávek komponent v automobilovém průmyslu i zlepšení čerpání prostředků z evropských fondů.
Důležitá bude podle představitelů NBS efektivnost vynakládání těchto zdrojů. Zároveň i související reformy, aby nepůsobily na životní úroveň jen přechodně, ale zvyšovaly i potenciál ekonomiky. Po odeznění pandemie nového koronaviru bude důležitá konsolidace veřejných financí. Náběh ekonomické aktivity v soukromém sektoru v příštím roce, jakož i příležitost využití prostředků z různých fondů EU, vytváří příznivé předpoklady pro ambiciózní rozpočtové cíle.