Moskva měla nezákonně převzít kontrolu na koncerním.
Rusko zatím nemusí bývalým akcionářům ropného koncernu Jukos zaplatit přes 50 miliard USD (43,22 miliardy eur).
Nizozemský nejvyšší soud totiž v pátek zčásti vyhověl odvolání Ruska ve sporu s bývalými akcionáři zkrachovalého ropného koncernu Jukos, když zrušil rozhodnutí nižšího soudu.
Dlouholetý spor mezi Ruskem a bývalými akcionáři Jukosu se tak prodlužuje. V případě přiznání odškodného by šlo o nejvyšší částku přiznanou v arbitráži.
Podle nejvyššího soudu nižší odvolací soud nesprávně, z procedurálních důvodů, odmítl tvrzení Ruska, že „akcionáři se dopustili podvodu“.
„Dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu zrušilo pravomocné rozhodnutí odvolacího soudu stejně jako předchozí rozhodnutí,“ uvedl nejvyšší soud, který spor vrátil amsterodamskému odvolacímu soudu, aby prošetřil výše zmíněné tvrzení Ruska. Ostatní námitky Moskvy však odmítl.
Arbitrážní soud se sídlem v Haagu v roce 2014 dospěl k závěru, že Moskva nezákonně převzala kontrolu nad Jukosem tak, že porušila své mezinárodní závazky tím, že podnikla kroky, které úmyslně společnosti udělila vysoké daňové pokuty, které přivedly Jukos do bankrotu.
Krok byl považován za snahu o umlčení šéfa koncernu Michaila Chodorkovského, který byl hlasitým kritikem prezidenta Vladimira Putina.
Chodorkovský byl zatčen v roce 2003 a strávil více než deset let ve vězení. Hlavní aktiva Jukosu převzala státní společnost a Jukos zkrachoval.