Blíží se vám termín odevzdání práce a vy místo toho, abyste dělali svou práci, si pohráváte s různými věcmi, jako je kontrola e-mailů, sociálních sítí, sledování videí, procházení blogů a fór? podívejte se na několik tipů, jak prokrastinaci nadobro porazit.
Všichni známe fenomén prokrastinace. Když prokrastinujeme, plýtváme svým volným časem a odkládáme důležité úkoly, které bychom měli dělat, než bude příliš pozdě. A když už je opravdu pozdě, zpanikaříme a přejeme si, abychom začali dříve.
Rozdělte si práci na menší kroky
Jedním z důvodů, proč prokrastinujeme, je to, že podvědomě nám práce připadá příliš ohromující. Rozdělte si práci na malé části a poté se zaměřte na jednu část. Pokud po rozebrání úkolu stále otálíte, rozeberte ho ještě dále. Brzy bude váš úkol tak jednoduchý, že si budete myslet: „Jé, to je tak jednoduché, že bych to mohl udělat hned!“.
Změňte své prostředí
Různá prostředí mají různý dopad na naši produktivitu. Podívejte se na svůj pracovní stůl a svůj pokoj. Vyvolají ve vás chuť do práce, nebo vás nutí se přitulit a spát? Pokud je to to druhé, měli byste se podívat na změnu svého pracovního prostoru.
Jedna věc, kterou je třeba poznamenat, je, že prostředí, ve kterém se již dříve cítíme inspirováni, může po určité době ztratit svůj účinek. Pokud je to tak, pak je čas věci změnit.
Pokud například nemůžete pracovat na veřejných místech kvůli neustálému pohybu a hluku, najděte si klidné místo, kde se můžete posadit a soustředit se.
Abyste se vyhnuli prokrastinaci a soustředili se na to, na co jste se rozhodli zaměřit, pokuste se odstranit veškeré možné rozptýlení z mého pracovního prostředí – fyzické i digitální. Můžete například vzít svůj iPhone, zapnout jej na „Nerušit“ a poté jej vložit do zásuvky, která vyžaduje, abyste fyzicky vstali, abyste jej mohli zkontrolovat. Vypněte také oznámení a výstrahy na všech svých zařízeních.
Tip: Brání vám prokrastinace v úspěšném studiu? Využijte možnosti vypracování seminárních prací na zakázku, nebo později i vypracování podkladů bakalářské práce. Vše anonymně a od profesionálů v oboru.
Časová osa a termíny
Mít pouze 1 termín pro svou práci je jako pozvánka k otálení. To proto, že máme dojem, že máme čas, a stále vše posouváme zpět, dokud není pozdě.
Rozdělte svůj projekt a poté vytvořte celkovou časovou osu s konkrétními termíny pro každý malý úkol. Tímto způsobem víte, že každý úkol musíte dokončit do určitého data. Tímto způsobem vytvoříte naléhavost jednat. Úkoly by měly být rozděleny na měsíční, týdenní, až po seznamy denních úkolů.
Přestaňte věci komplikovat
Čekáte na ideální čas to udělat? Že možná teď není nejlepší čas z důvodů X, Y, Z? Zahoďte tuto myšlenku, protože nikdy není ideální čas. Pokud na jeden stále čekáte, nikdy ničeho nedosáhnete.
Perfekcionismus je jedním z největších důvodů prokrastinace. Přečtěte si více o tom, proč mohou být perfekcionistické sklony zhoubou než přínosem.