Slova mají neuvěřitelnou sílu, často větší než činy. Tak jak mohou uzdravit a povzbudit, mohou také ublížit a ničit.
V nejintimnějších vztazích je snadné říkat věci bez rozmyslu, přesně tak, jak nám v danou chvíli přijdou na mysl. No někdy to může být i na škodu. Možná si to ani neuvědomujeme, ale malá slova a fráze, které partnerovi říkáme každý den, mohou ovlivnit celkové zdraví našeho vztahu.
Zejména uprostřed hádky můžeme z hněvu nebo frustrace sdělit i věci, které zabolí.
„Vítězství se stává důležitějším než udržování důvěry nebo intimního spojení, přičemž každý slovní úder zanechává neviditelnou trvalou jizvu,“ říká o slovních přestřelkách v partnerstvích klinická psycholožka Randi Guntherová.
A přestože věci, které možná ani nechceme vypustit z úst, si přece jen sem tam najdou cestu ven, existuje několik frází, kterým bychom se měli v konverzaci s partnerem vědomě vyhýbat:
- Proč jsi to neudělal/a takto, proč jsi takový/taková…?
„Ve vztazích jsou otázky ‚proč‘ vlastně zamaskovanou kritikou,“ říká pro Bustle klinický psycholog a autor Paul DePompo a dodává, že jen velmi zřídka jsou takové fráze interpretovány pozitivně.
Místo toho, abyste na svého partnera vytáhli obviňující „proč“, nejdříve se s ním podělte o to, jak se cítíte a dejte mu šanci své jednání či chování vysvětlit.
Může se jednat o drobnosti, například způsob, jakým naplnil myčku nádobí, ale může jít io důležité věci, jako jsou výchovné metody dětí.
Prezentování rad obviňujícím způsobem může vést k tomu, že se váš partner bude cítit v defenzivě a znevažován. Zkuste se vžít do situace toho druhého a místo kritiky raději navrhnout, abyste to příště řešili společně, bez zbytečného soupeření.