Sdružení měst a obcí Slovenska (ZMOS) nesouhlasí s navrhovanými podíly spolufinancování nových eurofondů na roky 2021 – 2027. Skokový nárůst spolufinancování podle sdružení způsobí nezájem a nemožnost čerpání eurofondů. A když bude Slovensko čerpat eurofondy nedostatečně, nebude splňovat závazky vůči Evropské unii (EU). O stanovisku informoval ředitel Kanceláře ZMOS Michal Kaliňák.
Sdružení nesouhlasí s tím, aby se pro méně rozvinuté regiony zvýšil podíl spolufinancování z pěti na deset procent. Kritizuje, že si takto podíl spolufinancování snižuje sám stát, protože v rámci příspěvku EU změna nenastala, evropský podíl zůstává na úrovni 85 % způsobilých nákladů. ZMOS si myslí, že města a obce nebudou mít dostatek vlastních zdrojů na spolufinancování evropských projektů. Proto zřejmě omezí předkládání projektů nebo je budou předkládat v menším finančním rozsahu.
„Zvýšení míry financování fondů pro územní samosprávy ohrozí budoucí investice do regionální infrastruktury a sociálně-hospodářského rozvoje území, což bude mít negativní vliv na místní rozpočty ve smyslu omezování výdajů na poskytování veřejných služeb na místní úrovni,“ okomentoval Kaliňák.
Kompromisní řešení vidí sdružení v rovnoměrném rozdělení spolufinancování mezi stát a samosprávy v poměru 7,5 % k 7,5 %.
ZMOS odmítá i nárůst spolufinancování pro okres Bratislava, které stát navrhuje zvýšit ze současných pěti procent na 20%. Sdružení si myslí, že i když jde o rozvinutý region, je třeba zde zajistit podmínky pro další rozvoj území.
Sdružení kritizuje i návrh na skokové zvýšení spolufinancování projektů na snižování energetické náročnosti budov u méně rozvinutých regionů. Návrh počítá se zvýšením z pěti procent na 40% pro samosprávy a na straně státu zase se snížením z deseti procent na nulu. I v tomto případě si ZMOS myslí, že by bylo lepší to rozdělit mezi samosprávy a stát v poměru 20% k 20%.
Zásadní nesouhlas vyjadřuje ZMOS is navrhovanými pravidly financování v rámci cíle Evropská územní spolupráce. Jedná se o programy přeshraniční spolupráce, které by pro obce znamenaly nově zvýšenou míru spolufinancování z pěti procent na deset procent.